EECS Education Portal


Courses offered in Fall-2020 Lecturers Recitation Instructors
(administrative contact is hyperlinked)
6.0001+2 Intro to CS / Programming in Python / Data Science
Ana Bell
John V. Guttag
6.002 Circuits & Electronics
David J. Perreault
Joseph D. Steinmeyer
Joel Voldman
YuFeng Kevin Chen
6.003 Signals & Systems
Jing Kong
Adam Hartz
Kevin O'Brien
6.004 Computation Structures
Silvina Hanono Wachman
Daniel Sanchez
6.006 Intro to Algorithms
Julian Shun
Srinivas Devadas
Silvio Micali
6.008 Introduction to Inference
Lizhong Zheng
6.009 Fundamentals of Programming
Adam Hartz
Adam Chlipala
Armando Solar Lezama
Saman P. Amarasinghe
6.012 Electronic Devices & Circuits
Max M. Shulaker
Akintunde I. Akinwande
6.014 (6.640) Electromagnetic Fields, Forces and Motion (formerly 6.S084)
Jeffrey H. Lang
6.02 Introduction to EECS II
Katrina L. LaCurts
6.021J (6.521J) Quant Physio:Cells & Tiss
Jongyoon Han
6.031 Software Construction
Max Goldman
Robert C. Miller
6.034 (6.844) Artificial Intelligence
Kimberle Koile
Robert C. Berwick
Randall Davis
6.036 Introduction to Machine Learning
Duane S. Boning
Tamara Broderick
Isaac L. Chuang
David A. Sontag
6.041 (6.431) Probabilistic Systems Analysis
William D. Oliver
Alexandre Megretski
6.042J Math for Computer Science
F. Thomson Leighton
Zachary R. Abel
6.046J Design and Analysis of Algorithms
Mauricio Karchmer
Aleksander Madry
Bruce Tidor
6.047 (6.878J) Comp Bio: Gen Net Evol
Manolis Kellis
6.070J Electonics Proj Lab
James W. Bales
6.111 Intro Digital Systems Lab
Joseph D. Steinmeyer
6.131 Power Electronics Laboratory
Steven B. Leeb
6.152J Micro/Nano Processing Technology
Jorg Scholvin
6.161 (6.637) Modern Optics Proj Lab
Cardinal Warde
6.163 Strobe Project Lab
James W. Bales
6.170 Lab in Software Engineering
Daniel N. Jackson
Arvind Satyanarayan
6.172 Performance Engineering of Software Systems
Charles E. Leiserson
Jonathan Ragan-Kelley
6.215 (6.255J) Optimization Methods
Bart Paul Gerard Van Parys
6.251J Intro: Math Programming
Patrick Jaillet
6.301 (6.321) Solid-State Circuits
Negar Reiskarimian
6.333 Adv Topics in Circuits
Steven B. Leeb
6.335J Fast Methods for Partial Differential and Integral Equations
Keaton Burns
6.336J Intro Numerical Simulation
Luca Daniel
6.338J Parallel Computing
Christopher Rackauckas
6.341 Discrete-Time Signal Processing
James Ward
6.374 Analysis & Design of Digital ICs
Vivienne Sze
6.434J Statistics for Engineers and Scientists
Moe Z. Win
6.436J Fundamentals of Probability
Yury Polyanskiy
6.438 Algorithms for Estimation and Inference
Devavrat Shah
Caroline Uhler
6.450 Intro to Digital Communication
Muriel Medard
6.556J Data Acquisition & Image Reconstruct in MRI
Elfar Adalsteinsson
6.602 (6.621) Fundamentals of Photonics
Dirk Englund
6.630 Electromagnetic Waves
Qing Hu
6.631 Optics and Photonics
James G. Fujimoto
6.720J Integrated Microelectr Devices
Jesus A. del Alamo
Alon Vardy
6.728 Appl Quantum & Statistical Phys
Peter L. Hagelstein
6.776 High Speed Comm Circuits
Ruonan Han
6.801 (6.866) Machine Vision
Berthold K. P. Horn
6.805J Foundations of Information Policy
Harold Abelson
Daniel J. Weitzner
6.807 Computational Fabrication
Wojciech Matusik
6.809J Interactive Music Systems
Eran Egozy
6.810 Engineering Interactive Technologies (formerly 6.S063)
Stefanie Mueller
6.811 Principles and Practice of Assistive Technology
Julie E. Greenberg
Kyle Keane
6.815 (6.865) Digital and Computational Photography
Frederic P. Durand
6.816 (6.836) Multicore programming
Nir N. Shavit
6.818 Dynamic Computer Language and Engineering
Michael J. Carbin
Martin C. Rinard
6.826 Principles of Computer Systems
Nickolai B. Zeldovich
6.828 Operating System Engineering
Adam Belay
6.829 Computer Networks
Mohammad Alizadeh
Manya Ghobadi
6.837 Computer Graphics
Justin Solomon
6.839 Advanced Computer Graphics
Wojciech Matusik
6.840J Theory of Computation
Michael F. Sipser
6.849 Geometric Folding Algorithms
Erik D. Demaine
6.852J Distributed Algorithms
Nancy A. Lynch
6.854J Advanced Algorithms
David R. Karger
6.855 Sublinear Time Algorithms
Ronitt Rubinfeld
6.867 Machine Learning
Tommi S. Jaakkola
Pulkit Agrawal
Konstantinos Daskalakis
6.881 Special Subjs Computer Science
Russell L. Tedrake
6.888 Special Subject in CS
Mengjia Yan
6.901J Innovation Engineering: Moving Ideas to Impact
6.903 Patents, Copyrights, and the Law of Intellectual Property
Steven M. Bauer
6.911 Engineering Leadership Lab
John Feiler
Leo R. McGonagle
6.912 Engineering Leadership
James N. Magarian
6.913 Engineering Leadership Lab
John Feiler
Leo R. McGonagle
6.928 Leading Creative Teams
David Nino
6.946J Variational Mechanics
Gerald J. Sussman
6.S062 Special Subject in EECS
6.S078 Special Subject in EECS
Virginia Vassilevska Williams
Ryan Williams
6.S081 Special Subject in EECS
M. Frans Kaashoek
Robert T. Morris
6.UAR Preparation for UG Research
Dina Katabi
Piotr Indyk
6.UAT Oral Communication
Tony L. Eng
Leslie A. Kolodziejski