EECS Education Portal


Courses offered in Fall-2013 Lecturers Recitation Instructors
(administrative contact is hyperlinked)
6.0001+2 Intro to CS / Programming in Python / Data Science
Srinivas Devadas
6.002 Circuits & Electronics
Hae-Seung Lee
Karl K. Berggren
6.002x Circuits and Electronics (MITx)
6.003 Signals & Systems
Jae S. Lim
Vahid Montazerhodjat
6.004 Computation Structures
Daniel Sanchez
Christopher J. Terman
6.005 Elements of Software Construction
Max Goldman
Robert C. Miller
6.006 Intro to Algorithms
Erik D. Demaine
Ronald L. Rivest
Nir N. Shavit
6.007 Electromagnetic Energy: From Motors to Lasers
Marc A. Baldo
Rajeev J. Ram
6.01 Introduction to EECS 1
Adam Hartz
Dennis M. Freeman
Leslie P. Kaelbling
Joseph D. Steinmeyer
6.012 Electronic Devices & Circuits
Akintunde I. Akinwande
Tomas A. Palacios
6.013 Electromagnetics & Applications
Jeffrey H. Lang
Michael Robert Watts
6.02 Introduction to EECS II
Alexandre Megretski
George C. Verghese
Lizhong Zheng
Victor W. Zue
6.021J (6.521J) Quant Physio:Cells & Tiss
Jongyoon Han
Thomas Heldt
6.025J (6.525J) Medical Device Design
Alexander H. Slocum
Charles G. Sodini
6.034 (6.844) Artificial Intelligence
Patrick H. Winston
6.041 (6.431) Probabilistic Systems Analysis
Jeffrey H. Shapiro
Ligong Wang
6.042J Math for Computer Science
Albert R. Meyer
6.046J Design and Analysis of Algorithms
Shafrira Goldwasser
Piotr Indyk
Ronitt Rubinfeld
6.047 (6.878J) Comp Bio: Gen Net Evol
Manolis Kellis
6.070J Electonics Proj Lab
James W. Bales
6.073J Creating Video Games
Philip Tan
6.111 Intro Digital Systems Lab
Gim P. Hom
6.131 Power Electronics Laboratory
Steven B. Leeb
6.152J Micro/Nano Processing Technology
Anuradha Murthy Agarwal
Jurgen Michel
6.161 (6.637) Modern Optics Proj Lab
Cardinal Warde
6.163 Strobe Project Lab
James W. Bales
6.169 Theory and Application of Circuits and Electronics
6.170 Lab in Software Engineering
Daniel N. Jackson
6.172 Performance Engineering of Software Systems
Saman P. Amarasinghe
Charles E. Leiserson
6.215 (6.255J) Optimization Methods
Pablo Parrilo
6.251J Intro: Math Programming
James B. Orlin
6.254 Game Theory with Engineering Applics
Asuman E. Ozdaglar
6.265J Advanced Stochastic Processes
David Gamarnik
6.267 Heterogeneous Networks: Arch Transp Prot & Mngmt
Vincent W. S. Chan
6.301 (6.321) Solid-State Circuits
6.331 Adv Circuit Techniques
6.332 Adv Topics in Circuits
David J. Perreault
6.336J Intro Numerical Simulation
Luca Daniel
6.337J Intro Numerical Methods
Steven G. Johnson
6.339J Numerical Methods for PDEs
6.341 Discrete-Time Signal Processing
Alan V. Oppenheim
6.374 Analysis & Design of Digital ICs
Vivienne Sze
6.434J Statistics for Engineers and Scientists
Moe Z. Win
6.436J Fundamentals of Probability
Yury Polyanskiy
6.438 Algorithms for Estimation and Inference
Devavrat Shah
6.450 Intro to Digital Communication
Muriel Medard
6.456 Adaptive Array Processing
James C. Preisig
6.551J Acoustics of Speech & Hear
Louis D. Braida
6.556J Data Acquisition & Image Reconstruct in MRI
Elfar Adalsteinsson
6.561J Fields Forces and Flows
Alan J. Grodzinsky
6.580J (6.589J) Principles of Synthetic Biology
Ron Weiss
6.602 (6.621) Fundamentals of Photonics
Dirk Englund
6.631 Optics and Photonics
James G. Fujimoto
6.651J Intro: Plasma Physics I
Anne E. White
6.685 Electric Machines
James L. Kirtley
6.720J Integrated Microelectr Devices
Jesus A. del Alamo
6.728 Appl Quantum & Statistical Phys
Peter L. Hagelstein
6.763 Applied Superconductivity
Terry P. Orlando
6.774 Phys of Microfab: Front End
Judy L. Hoyt
6.801 (6.866) Machine Vision
Berthold K. P. Horn
6.804J Computational Cognitive Science
Joshua B. Tenenbaum
6.805J Foundations of Information Policy
Harold Abelson
6.811 Principles and Practice of Assistive Technology
6.815 (6.865) Digital and Computational Photography
Frederic P. Durand
6.819 (6.869) Advances in Computer Vision
Antonio Torralba
6.820 Foundations of Program Analysis
Adam Chlipala
Armando Solar Lezama
6.837 Computer Graphics
Wojciech Matusik
6.840J Theory of Computation
Michael F. Sipser
6.852J Distributed Algorithms
Nancy A. Lynch
6.854J Advanced Algorithms
David R. Karger
6.858 Computer Systems Security
Nickolai B. Zeldovich
M. Frans Kaashoek
6.867 Machine Learning
Tommi S. Jaakkola
6.872J Medical Computing
Peter Szolovits
6.885 Special Subjs Computer Science
Samuel R. Madden
6.888 Special Subject in CS
Dina Katabi
6.907 (6.933) Entrepreneurship in Engineering
6.932J Linked Data Ventures
Timothy J. Berners-Lee
Lalana Kagal
6.946J Variational Mechanics
Gerald J. Sussman
6.S195 Special Laboratory Subject in EECS
Arvind Mithal
6.S974 Special Subject in EECS
6.UAR Preparation for UG Research
Anantha P. Chandrakasan
6.UAT Oral Communication
Tony L. Eng
Sangeeta Bhatia
Martha L. Gray
Leslie A. Kolodziejski
Timothy K. Lu
Nasro Min-Allah
Joel Moses
Martin C. Rinard