EECS Education Portal


Courses offered in Spring-2019 Lecturers Recitation Instructors
(administrative contact is hyperlinked)
6.0001+2 Intro to CS / Programming in Python / Data Science
Ana Bell
John V. Guttag
6.002 Circuits & Electronics
Jeffrey H. Lang
Tomas A. Palacios
Farnaz Niroui
6.003 Signals & Systems
Dennis M. Freeman
Adam Hartz
Jing Kong
6.004 Computation Structures
Silvina Hanono Wachman
Jason E. Miller
Arvind Mithal
6.006 Intro to Algorithms
Jason Ku
Vinod Vaikuntanathan
Virginia Vassilevska Williams
6.009 Fundamentals of Programming
Adam Chlipala
Srinivas Devadas
6.01 Introduction to EECS 1
Adam Hartz
6.011 Intro: Comm Control Signal Proc
George C. Verghese
Peter L. Hagelstein
6.012 Electronic Devices & Circuits
Akintunde I. Akinwande
Ruonan Han
6.013 Electromagnetics & Applications
Luca Daniel
Kenneth Kolodziej
Kevin O'Brien
6.022J (6.522J) Organ Transport Systems
Thomas Heldt
6.023J Fields Forces Flows in Bio Systems
Jongyoon Han
6.026J (6.555J) Biomed Signal & Image Processing
Julie E. Greenberg
6.027J (6.557J) Biomolecular Feedback Systems
Domitilla Del Vecchio
6.03 Intro to EECS II from a Medical Technology Perspective
Elfar Adalsteinsson
Collin M. Stultz
6.031 Software Construction
Max Goldman
Armando Solar Lezama
6.033 Computer System Engineering
Katrina L. LaCurts
Mohammad Alizadeh
Adam Belay
Mark S. Day
Manya Ghobadi
Tim Kraska
Martin C. Rinard
Howard Shrobe
Karen Sollins
6.036 Introduction to Machine Learning
Duane S. Boning
Isaac L. Chuang
Leslie P. Kaelbling
Song Han
Wojciech Matusik
6.041 (6.431) Probabilistic Systems Analysis
Mardavij Roozbehani
Lizhong Zheng
6.042J Math for Computer Science
Zachary R. Abel
Mauricio Karchmer
David R. Karger
6.045J Automata Comput & Complexity
Ryan Williams
6.046J Design and Analysis of Algorithms
Mauricio Karchmer
Aleksander Madry
Bruce Tidor
6.049J Evolutionary Bio: Concepts Models & Comp
Robert C. Berwick
6.061 (6.690) Intro to Elec Power Sys
James L. Kirtley
6.070J Electonics Proj Lab
James W. Bales
6.073J Creating Video Games
Philip Tan
6.08 Interconnected Embedded Systems (formerly 6.S08)
Stefanie Mueller
Joseph D. Steinmeyer
Max M. Shulaker
6.101 Intro Analog Electronics Lab
Gim P. Hom
6.115 Microcomputer Proj Lab
Steven B. Leeb
6.129J Biological Circuit Engineering Laboratory
Ron Weiss
6.141J Robotics: Science and Systems I
Luca Carlone
Sertac Karaman
6.163 Strobe Project Lab
James W. Bales
6.207J Networks
Alexander G. Wolitzky
6.241J Dynamic Systems
Alexandre Megretski
6.244J Graphical Models: A Geometric, Algebraic, and Combinatorial Perspective
Caroline Uhler
6.252J Nonlinear Programming
Robert M. Freund
Bart Paul Gerard Van Parys
6.256 Algebraic Techniques and Semidefinite Opt
Pablo Parrilo
6.262 Discrete Stochastic Processes
Vincent W. S. Chan
6.302 (6.320) Feedback System Design
Jacob K. White
6.334 Power Electronics
David J. Perreault
6.337J Intro Numerical Methods
Steven G. Johnson
6.344 Two-Dim Sig & Image Proc
Megan M. Fuller
Jae S. Lim
Bruce Musicus
6.345J Auto Speech Recognition
James R. Glass
6.435 Bayesian Modeling and Inference
Tamara Broderick
6.437 Inference and Information
Polina Golland
Gregory W. Wornell
6.441 Information Theory
Muriel Medard
6.542J Laboratory on Speech
Jeung-Yoon Elizabeth Choi
Stefanie Hufnagel
6.634J Nonlinear Optics
James G. Fujimoto
6.645 Adv Topics in Applied Physics
William D. Oliver
6.695J Engineering Eco and Regulation of Elec Power
6.730 Physics: Solid-State Applicatns
Luqiao Liu
6.731 Semiconductor Optoelectronics: Theory & Design
Rajeev J. Ram
6.775 Design of Analog MOS LSI
Hae-Seung Lee
6.780J Semiconductor Manufacturing
David E. Hardt
6.781J Nanostructure Fabrication
Karl K. Berggren
6.802J (6.874J) Computational Systems Biology
David K. Gifford
6.803 (6.833) Human Intelligence Enterprise
Patrick H. Winston
6.808 Mobile and Sensor Computing
Fadel Adib
6.809J Interactive Music Systems
Eran Egozy
6.815 (6.865) Digital and Computational Photography
Frederic P. Durand
6.823 Computer System Architecture
Daniel Sanchez
6.832 Underactuated Robotics
Russell L. Tedrake
6.834J Cognitive Robotics
Brian C. Williams
6.835 Intelligent Multimodal User Interfaces
Randall Davis
6.838 Shape Analysis
Justin Solomon
6.853 Topics in Algorithmic Game Theory
Konstantinos Daskalakis
6.856J Randomized Algorithms
David R. Karger
6.857 Network & Computer Security
Yael Tauman Kalai
Ronald L. Rivest
6.858 Computer Systems Security
M. Frans Kaashoek
Robert T. Morris
6.862 Applied Machine Learning
Stefanie Jegelka
6.882 Special Subjs Computer Science
Phillip J. Isola
Leslie P. Kaelbling
Tomas Lozano-Perez
6.883 Special Subjs Computer Science
Regina A. Barzilay
Tommi S. Jaakkola
6.885 Special Subjs Computer Science
Martin C. Rinard
6.886 Special Subject in CS
Julian Shun
6.888 Special Subject in CS
Joel S. Emer
Vivienne Sze
6.889 Special Subject in CS
Ronitt Rubinfeld
6.890 Special Subject in CS
Konstantinos Daskalakis
Piotr Indyk
6.892 Special Topics: Computer Science
Erik D. Demaine
6.894 Special Topics: Computer Science
Arvind Satyanarayan
6.902J Enginnering Innovation and Design
Blade Kotelly
6.903 Patents, Copyrights, and the Law of Intellectual Property
Steven M. Bauer
6.904 (6.9041) Ethics for Engineers
Bernhardt Trout
6.905 (6.945) Large-Scale Symbolic Systems
Gerald J. Sussman
6.907 (6.933) Entrepreneurship in Engineering
Christina Chase
6.911 Engineering Leadership Lab
John Feiler
Leo R. McGonagle
6.912 Engineering Leadership
James N. Magarian
6.913 Engineering Leadership Lab
Leo R. McGonagle
6.928 Leading Creative Teams
David Nino
6.S077 Special Subject in EECS
Yury Polyanskiy
Devavrat Shah
6.S079 Special Subject in EECS
Muriel Medard
6.S081 Special Subject in EECS
Michael J. Carbin
6.S082 Special Subject in EECS
Vivienne Sze
6.S083 Special Subject in EECS
Regina A. Barzilay
Tommi S. Jaakkola
6.S897 Special Subject in Computer Science
David A. Sontag
Peter Szolovits
6.S898 Special Subject in Computer Science
Harold Abelson
6.S978 Special Subject in EECS
Daniel J. Weitzner
6.UAR Preparation for UG Research
Piotr Indyk
Dina Katabi
6.UAT Oral Communication
Tony L. Eng
Harold Abelson
Sangeeta Bhatia
Dirk Englund
Manolis Kellis
Kimberle Koile
Jorg Scholvin
Luis Velasquez-Heller
Cardinal Warde
Michael Robert Watts
8.02 Physics II
Jacob K. White