EECS Education Portal


Courses offered in Fall-2019 Lecturers Recitation Instructors
(administrative contact is hyperlinked)
6.0001+2 Intro to CS / Programming in Python / Data Science
Ana Bell
John V. Guttag
6.002 Circuits & Electronics
Joseph D. Steinmeyer
Joel Voldman
Karl K. Berggren
Farnaz Niroui
6.003 Signals & Systems
Adam Hartz
Qing Hu
Jing Kong
6.004 Computation Structures
Silvina Hanono Wachman
Jason E. Miller
Daniel Sanchez
6.006 Intro to Algorithms
Jason Ku
Julian Shun
Virginia Vassilevska Williams
6.008 Introduction to Inference
Polina Golland
Lizhong Zheng
6.009 Fundamentals of Programming
Erik D. Demaine
Srinivas Devadas
6.012 Electronic Devices & Circuits
Akintunde I. Akinwande
Max M. Shulaker
6.014 (6.640) Electromagnetic Fields, Forces and Motion (formerly 6.S084)
Jeffrey H. Lang
Luqiao Liu
6.02 Introduction to EECS II
Katrina L. LaCurts
Tomas A. Palacios
6.021J (6.521J) Quant Physio:Cells & Tiss
Thomas Heldt
6.025J (6.525J) Medical Device Design
Gim P. Hom
6.031 Software Construction
Max Goldman
Robert C. Miller
6.034 (6.844) Artificial Intelligence
Randall Davis
Kimberle Koile
Peter Szolovits
6.035 Computer Language Eng
Martin C. Rinard
6.036 Introduction to Machine Learning
Duane S. Boning
Leslie P. Kaelbling
Jacob Andreas
Tamara Broderick
Patrick Jaillet
6.041 (6.431) Probabilistic Systems Analysis
John N. Tsitsiklis
Alexandre Megretski
William D. Oliver
6.042J Math for Computer Science
Zachary R. Abel
Ankur Moitra
Ronitt Rubinfeld
6.046J Design and Analysis of Algorithms
Konstantinos Daskalakis
Piotr Indyk
Mauricio Karchmer
6.047 (6.878J) Comp Bio: Gen Net Evol
Manolis Kellis
6.070J Electonics Proj Lab
James W. Bales
6.111 Intro Digital Systems Lab
Gim P. Hom
Joseph D. Steinmeyer
6.131 Power Electronics Laboratory
Steven B. Leeb
6.152J Micro/Nano Processing Technology
Jorg Scholvin
6.161 (6.637) Modern Optics Proj Lab
Cardinal Warde
6.163 Strobe Project Lab
James W. Bales
6.170 Lab in Software Engineering
Daniel N. Jackson
Arvind Satyanarayan
6.172 Performance Engineering of Software Systems
Charles E. Leiserson
Tao B. Schardl
6.215 (6.255J) Optimization Methods
Pablo Parrilo
6.247 Advanced Topics in Control
Marija Ilic
6.251J Intro: Math Programming
Bart Paul Gerard Van Parys
6.263J Data-Communic Networks
Eytan H. Modiano
6.267 Heterogeneous Networks: Arch Transp Prot & Mngmt
Vincent W. S. Chan
6.301 (6.321) Solid-State Circuits
Hae-Seung Lee
Negar Reiskarimian
6.333 Adv Topics in Circuits
Steven B. Leeb
6.335J Fast Methods for Partial Differential and Integral Equations
Keaton Burns
6.336J Intro Numerical Simulation
Luca Daniel
Elfar Adalsteinsson
6.338J Parallel Computing
Christopher Rackauckas
6.339J Numerical Methods for PDEs
David L. Darmofal
Jacob K. White
6.341 Discrete-Time Signal Processing
James Ward
6.374 Analysis & Design of Digital ICs
Vivienne Sze
6.375 Complex Digital Systems Design
Arvind Mithal
6.419J (6.439J) Statistics, Computation and Applications
Stefanie Jegelka
6.434J Statistics for Engineers and Scientists
Moe Z. Win
6.436J Fundamentals of Probability
David Gamarnik
6.438 Algorithms for Estimation and Inference
Guy Bresler
Gregory W. Wornell
6.450 Intro to Digital Communication
Muriel Medard
6.456 Adaptive Array Processing
Erin Fischell
6.561J Fields Forces and Flows
Bryan Bryson
Alan J. Grodzinsky
Bruce Tidor
6.580J (6.589J) Principles of Synthetic Biology
Timothy K. Lu
Ron Weiss
6.630 Electromagnetic Waves
Kevin O'Brien
6.631 Optics and Photonics
James G. Fujimoto
6.685 Electric Machines
James L. Kirtley
6.728 Appl Quantum & Statistical Phys
Peter L. Hagelstein
6.776 High Speed Comm Circuits
Ruonan Han
6.780J Semiconductor Manufacturing
David E. Hardt
6.804J Computational Cognitive Science
Joshua B. Tenenbaum
6.805J Foundations of Information Policy
Harold Abelson
Michael M. J. Fischer
Daniel J. Weitzner
6.807 Computational Fabrication
Wojciech Matusik
6.809J Interactive Music Systems
Eran Egozy
6.811 Principles and Practice of Assistive Technology
Julie E. Greenberg
Kyle Keane
6.815 (6.865) Digital and Computational Photography
Frederic P. Durand
6.817J Principles of Autonomy and Decision Making
Brian C. Williams
6.819 (6.869) Advances in Computer Vision
William T. Freeman
Phillip J. Isola
6.820 Foundations of Program Analysis
Armando Solar Lezama
6.826 Principles of Computer Systems
Nickolai B. Zeldovich
6.828 Operating System Engineering
M. Frans Kaashoek
6.829 Computer Networks
Mohammad Alizadeh
Manya Ghobadi
6.837 Computer Graphics
Justin Solomon
6.839 Advanced Computer Graphics
Wojciech Matusik
6.840J Theory of Computation
Michael F. Sipser
6.841J Advanced Complexity Theory
Ryan Williams
6.854J Advanced Algorithms
David R. Karger
Aleksander Madry
6.860J Statistical Learning Theory and Applications
Tomaso Poggio
6.862 Applied Machine Learning
Duane S. Boning
Leslie P. Kaelbling
6.867 Machine Learning
Devavrat Shah
David A. Sontag
Suvrit Sra
6.875J Cryptography & Cryptanaly
Yael Tauman Kalai
Noah Stephens-Davidowitz
6.876J Adv Topics in Cryptography
Vinod Vaikuntanathan
6.881 Special Subjs Computer Science
Tomas Lozano-Perez
Russell L. Tedrake
Pulkit Agrawal
6.884 Special Subjs Computer Science
David K. Gifford
6.901J Innovation Engineering: Moving Ideas to Impact
Fiona E. Murray
6.902J Enginnering Innovation and Design
Blade Kotelly
6.904 (6.9041) Ethics for Engineers
Bernhardt Trout
6.911 Engineering Leadership Lab
John Feiler
Leo R. McGonagle
6.912 Engineering Leadership
James N. Magarian
6.913 Engineering Leadership Lab
Leo R. McGonagle
6.928 Leading Creative Teams
David Nino
6.930 Management-Engineering
Jung-Hoon Chun
6.943J How to Make (Almost) Anything
Anthony Pennes
6.946J Variational Mechanics
Gerald J. Sussman
6.S063 Special Subjects in EECS
Peter L. Hagelstein
6.S077 Special Subject in EECS
William Aulet
Julie A. Shah
6.S078 Special Subject in EECS
Muriel Medard
6.S080 Special Subject in EECS
Tim Kraska
Samuel R. Madden
6.S081 Special Subject in EECS
Adam Belay
M. Frans Kaashoek
Robert T. Morris
6.S082 Special Subject in EECS
Marija Ilic
6.S083 Special Subject in EECS
Alan Edelman
6.S084 Special Subject in EECS
David K. Gifford
6.S898 Special Subject in Computer Science
Alan Edelman
John E. Fernandez
Ronald L. Rivest
6.S899 Special Subject in Computer Science
Saman P. Amarasinghe
6.S976 Special Subject in EE
David R. Martinez
David Nino
6.S977 Special Subject in EE
William Aulet
Julie A. Shah
6.S978 Special Subject in EECS
David Nino
6.S979 Special Subject in EE
Konstantinos Daskalakis
Aleksander Madry
Ankur Moitra
6.UAR Preparation for UG Research
Dina Katabi
Michael J. Carbin
6.UAT Oral Communication
Tony L. Eng
Robert C. Berwick
Song Han
Jongyoon Han
Rajeev J. Ram
Collin M. Stultz
Luis Velasquez-Heller
8.02 Physics II
Jacob K. White