EECS Education Portal


Courses offered in Fall-2018 Lecturers Recitation instructors
(administrative contact is hyperlinked)
6.0001+2 Intro to CS / Programming in Python / Data Science
Ana Bell
John V. Guttag
6.002 Circuits & Electronics
Jeffrey H. Lang
Joel Voldman
Luqiao Liu
Joseph D. Steinmeyer
6.003 Signals & Systems
Elfar Adalsteinsson
Dennis M. Freeman
Adam Hartz
Jing Kong
6.004 Computation Structures
Song Han
Silvina Hanono Wachman
Arvind Mithal
Daniel Sanchez
6.006 Intro to Algorithms
Zachary R. Abel
Erik D. Demaine
Jason Ku
6.008 Introduction to Inference
Polina Golland
Gregory W. Wornell
6.009 Fundamentals of Programming
Karl K. Berggren
Duane S. Boning
Adam Hartz
Peter Szolovits
6.01 Introduction to EECS 1
Adam Hartz
6.012 Electronic Devices & Circuits
Akintunde I. Akinwande
Max M. Shulaker
6.014 (6.640) Electromagnetic Fields, Forces and Motion
James L. Kirtley
6.02 Introduction to EECS II
Katrina L. LaCurts
Alexandre Megretski
Tomas A. Palacios
6.021J (6.521J) Quant Physio:Cells & Tiss
Thomas Heldt
6.025J (6.525J) Medical Device Design
Gim P. Hom
6.031 Software Construction
Max Goldman
6.034 (6.844) Artificial Intelligence
Kimberle Koile
Patrick H. Winston
Randall Davis
6.035 Computer Language Eng
Martin C. Rinard
6.036 Introduction to Machine Learning
Leslie P. Kaelbling
Jehangir Amjad
Pablo Parrilo
Jacob K. White
6.041 (6.431) Probabilistic Systems Analysis
John N. Tsitsiklis
Mardavij Roozbehani
Lizhong Zheng
6.042J Math for Computer Science
Debayan Gupta
F. Thomson Leighton
Ankur Moitra
6.046J Design and Analysis of Algorithms
Konstantinos Daskalakis
Srinivas Devadas
Ronitt Rubinfeld
Debayan Gupta
6.047 (6.878J) Comp Bio: Gen Net Evol
Manolis Kellis
6.070J Electonics Proj Lab
James W. Bales
6.111 Intro Digital Systems Lab
Gim P. Hom
Joseph D. Steinmeyer
6.131 (6.330) Power Electronics Laboratory
Steven B. Leeb
6.152J Micro/Nano Processing Technology
Jurgen Michel
Jorg Scholvin
6.161 Modern Optics Proj Lab
Cardinal Warde
6.163 Strobe Project Lab
James W. Bales
6.170 Lab in Software Engineering
Daniel N. Jackson
Arvind Satyanarayan
6.172 Performance Engineering of Software Systems
Charles E. Leiserson
Julian Shun
6.215 (6.255J) Optimization Methods
Bart Paul Gerard Van Parys
6.251J Intro: Math Programming
Patrick Jaillet
6.263J Data-Communication Networks
Eytan H. Modiano
6.301 (6.321) Solid-State Circuits
Hae-Seung Lee
6.332 Adv Topics in Circuits
David J. Perreault
6.336J Intro Numerical Simulation
Luca Daniel
6.338J Parallel Computing
Alan Edelman
6.339J Numerical Methods for PDEs
Qiqi Wang
Jacob K. White
6.341 Discrete-Time Signal Processing
James Ward
6.374 Analysis & Design of Digital ICs
Vivienne Sze
6.419J (6.439J) Statistics, Computation and Applications
Stefanie Jegelka
Caroline Uhler
6.434J Statistics for Engineers and Scientists
Moe Z. Win
6.436J Fundamentals of Probability
Yury Polyanskiy
6.438 Algorithms for Estimation and Inference
Guy Bresler
6.450 Intro to Digital Communication
Vincent W. S. Chan
6.561J Fields Forces and Flows
Alan J. Grodzinsky
6.580J (6.589J) Principles of Synthetic Biology
Ron Weiss
6.630 Electromagnetic Waves
Hsiu Han
Robert T. I. Shin
6.631 Optics and Photonics
James G. Fujimoto
6.644 Adv Topics in Applied Physics
Dirk Englund
6.720J Integrated Microelectr Devices
Jesus A. del Alamo
Alon Vardy
6.728 Appl Quantum & Statistical Phys
Peter L. Hagelstein
6.732 Physics of Solids
Qing Hu
6.776 High Speed Comm Circuits
Ruonan Han
6.801 (6.866) Machine Vision
Berthold K. P. Horn
6.804J Computational Cognitive Science
Joshua B. Tenenbaum
6.805J Foundations of Information Policy
Harold Abelson
Michael M. J. Fischer
Daniel J. Weitzner
6.807 Computational Fabrication
Wojciech Matusik
6.809J Interactive Music Systems
Eran Egozy
6.810 Engineering Interactive Technologies
Stefanie Mueller
6.811 Principles and Practice of Assistive Technology
Julie E. Greenberg
Kyle Keane
6.814 (6.830) Database Systems
Tim Kraska
6.819 (6.869) Advances in Computer Vision
William T. Freeman
Phillip J. Isola
Antonio Torralba
6.828 Operating System Engineering
Adam Belay
M. Frans Kaashoek
6.829 Computer Networks
Mohammad Alizadeh
Hari Balakrishnan
6.837 Computer Graphics
Justin Solomon
6.839 Advanced Computer Graphics
Wojciech Matusik
6.840J Theory of Computation
Michael F. Sipser
6.852J Distributed Algorithms
Nancy A. Lynch
6.854J Advanced Algorithms
David R. Karger
Aleksander Madry
6.860J Statistical Learning Theory and Applications
Tomaso Poggio
6.861J Aspects of a Computational Theory of Intelligence
Tomaso Poggio
6.867 Machine Learning
Devavrat Shah
David A. Sontag
Suvrit Sra
6.876J Adv Topics in Cryptography
Vinod Vaikuntanathan
6.881 Special Subjs Computer Science
Tomas Lozano-Perez
Russell L. Tedrake
6.901J Innovation Engineering: Moving Ideas to Impact
Vladimir Bulovic
6.902J Engineering Innovation and Design
Blade Kotelly
Joel E. Schindall
6.904 (6.9041) Ethics for Engineers
Bernhardt Trout
6.907 (6.933) Entrepreneurship in Engineering
Christina Chase
6.911 Engineering Leadership Lab
Leo R. McGonagle
6.912 Engineering Leadership
James N. Magarian
6.913 Engineering Leadership Lab
6.928 Leading Creative Teams
David Nino
Joel E. Schindall
6.930 Management-Engineering
Abbott Weiss
6.934J Engineering, Economics and Regulation for Energy Access in Developing Countries
Jose Ignacio Perez-Arriaga
6.943J How to Make (Almost) Anything
Neil Gershenfeld
6.S063 Special Subjects in EECS
Dirk Englund
6.S198 Special Laboratory Subject in EECS
Harold Abelson
6.S899 Special Subject in Computer Science
Randall Davis
6.S974 Special Subject in EECS
Robert T. Morris
6.UAR Preparation for UG Research
Piotr Indyk
Dina Katabi
Michael Robert Watts
6.UAT Oral Communication
Tony L. Eng
Martha L. Gray
Kimberle Koile
Leslie A. Kolodziejski
Rajeev J. Ram
Joel E. Schindall
Collin M. Stultz
Luis Velasquez-Heller
George C. Verghese
8.02 Physics II
Jacob K. White