EECS Education Portal


Courses offered in Fall-2015 Lecturers Recitation instructors
(administrative contact is hyperlinked)
6.0001+2 Intro to CS / Programming in Python / Data Science
Ana Bell
W. Eric Grimson
John V. Guttag
6.002 Circuits & Electronics
Karl K. Berggren
Ruonan Han
Jeffrey H. Lang
6.002x Circuits and Electronics (MITx)
Bonnie K. Lam
6.003 Signals & Systems
Jae S. Lim
Qing Hu
6.004 Computation Structures
Silvina Hanono Wachman
Daniel Sanchez
Christopher J. Terman
6.004x Computation Structures (MITx)
Silvina Hanono Wachman
6.005 Elements of Software Construction
Max Goldman
Robert C. Miller
6.006 Intro to Algorithms
Piotr Indyk
Ronald L. Rivest
6.007 Electromagnetic Energy: From Motors to Lasers
Rajeev J. Ram
6.008 Introduction to Inference
Polina Golland
Lizhong Zheng
6.01 Introduction to EECS 1
Adam Hartz
Akintunde I. Akinwande
Duane S. Boning
Joseph D. Steinmeyer
Joel Voldman
6.012 Electronic Devices & Circuits
Tomas A. Palacios
Luqiao Liu
6.02 Introduction to EECS II
Katrina L. LaCurts
George C. Verghese
Mohammad Alizadeh
Brian Anthony
Hari Balakrishnan
Ahmad Beirami
6.021J (6.521J) Quant Physio:Cells & Tiss
Jongyoon Han
Thomas Heldt
6.025J (6.525J) Medical Device Design
Alexander H. Slocum
Charles G. Sodini
6.034 (6.844) Artificial Intelligence
Patrick H. Winston
6.041 (6.431) Probabilistic Systems Analysis
Patrick Jaillet
Kenneth R. Duffy
Alexandre Megretski
6.042J Math for Computer Science
Albert R. Meyer
6.046J Design and Analysis of Algorithms
Shafrira Goldwasser
Nir N. Shavit
6.047 (6.878J) Comp Bio: Gen Net Evol
Manolis Kellis
6.070J Electonics Proj Lab
James W. Bales
6.072J Introduction to Digital Electronics
James W. Bales
6.073J Creating Video Games
6.111 Intro Digital Systems Lab
Gim P. Hom
6.131 (6.330) Power Electronics Laboratory
Steven B. Leeb
6.152J Micro/Nano Processing Technology
Jurgen Michel
Luis Velasquez-Heller
6.161 Modern Optics Proj Lab
Cardinal Warde
6.163 Strobe Project Lab
James W. Bales
6.169 Theory and Application of Circuits and Electronics
Jeffrey H. Lang
6.170 Lab in Software Engineering
Daniel N. Jackson
6.172 Performance Engineering of Software Systems
Saman P. Amarasinghe
6.175 Constructive Computer Architecture
Arvind Mithal
6.215 (6.255J) Optimization Methods
Pablo Parrilo
6.231 Dynamic Programming
6.251J Intro: Math Programming
Dimitris J. Bertsimas
6.254 Game Theory with Engineering Applics
Asuman E. Ozdaglar
6.261 Adv Topics in Communications
Muriel Medard
6.267 Heterogeneous Networks: Arch Transp Prot & Mngmt
Vincent W. S. Chan
Robert G. Gallager
6.301 (6.321) Solid-State Circuits
Hae-Seung Lee
6.336J Intro Numerical Simulation
Luca Daniel
6.338J Parallel Computing
Alan Edelman
6.339J Numerical Methods for PDEs
Qiqi Wang
6.341 Discrete-Time Signal Processing
Alan V. Oppenheim
James Ward
6.374 Analysis & Design of Digital ICs
Vivienne Sze
6.434J Statistics for Engineers and Scientists
Moe Z. Win
6.436J Fundamentals of Probability
John N. Tsitsiklis
6.438 Algorithms for Estimation and Inference
Gregory W. Wornell
6.450 Intro to Digital Communication
Yury Polyanskiy
6.453 Quantum Optical Communication
Jeffrey H. Shapiro
6.551J Acoustics of Speech & Hear
Louis D. Braida
Satrajit Ghosh
6.556J Data Acquisition & Image Reconstruct in MRI
Elfar Adalsteinsson
6.561J Fields Forces and Flows
Alan J. Grodzinsky
6.580J (6.589J) Principles of Synthetic Biology
Ron Weiss
6.580x Principles of Synthetic Biology
6.602 (6.621) Fundamentals of Photonics
6.631 Optics and Photonics
James G. Fujimoto
6.637 Optical Info Proc
Cardinal Warde
6.651J Intro: Plasma Physics I
Anne E. White
6.685 Electric Machines
James L. Kirtley
6.720J Integrated Microelectr Devices
Dimitri A. Antoniadis
6.728 Appl Quantum & Statistical Phys
Peter L. Hagelstein
6.801 (6.866) Machine Vision
6.804J Computational Cognitive Science
Joshua B. Tenenbaum
6.805J Foundations of Information Policy
Harold Abelson
6.806 (6.864) Advanced Natural Language Processing
Regina A. Barzilay
Tommi S. Jaakkola
6.811 Principles and Practice of Assistive Technology
Julie E. Greenberg
Grace Teo
6.814 (6.830) Database Systems
Samuel R. Madden
6.815 (6.865) Digital and Computational Photography
Frederic P. Durand
6.819 (6.869) Advances in Computer Vision
Aude Oliva
6.820 Foundations of Program Analysis
Armando Solar Lezama
6.829 Computer Networks
Dina Katabi
6.832 Underactuated Robotics
Russell L. Tedrake
6.837 Computer Graphics
Wojciech Matusik
6.840J Theory of Computation
Michael F. Sipser
6.852J Distributed Algorithms
Nancy A. Lynch
6.858 Computer Systems Security
M. Frans Kaashoek
Robert T. Morris
6.867 Machine Learning
Guy Bresler
Tamara Broderick
Leslie P. Kaelbling
6.870 Computational Imaging
Berthold K. P. Horn
6.872J Medical Computing
Peter Szolovits
6.876J Adv Topics in Cryptography
Vinod Vaikuntanathan
6.883 Special Subjs Computer Science
Stefanie Jegelka
6.902J Engineering Innovation and Design
6.904 (6.9041) Ethics for Engineers
Bernhardt Trout
6.907 (6.933) Entrepreneurship in Engineering
Christina Chase
6.930 Management-Engineering
Jung-Hoon Chun
6.946J Variational Mechanics
Gerald J. Sussman
6.982J Teaching College-Level Sci and Eng
Janet Rankin
6.S04 Fundamentals of Programming
Adam Chlipala
Srinivas Devadas
6.S083 Special Subject in EECS
Robert C. Berwick
6.S193 Special Laboratory Subject in EECS
Karl K. Berggren
Gavin M. Darcey
David L. Lewis
6.S897 Special Subject in Computer Science
6.S899 Special Subject in Computer Science
6.S978 Special Subject in EECS
Aleksander Madry
6.UAR Preparation for UG Research
Anantha P. Chandrakasan
6.UAT Oral Communication
Tony L. Eng
Marc A. Baldo
Martha L. Gray
Leslie A. Kolodziejski
Joel Moses
Joseph D. Steinmeyer
Collin M. Stultz